İşte Alzheimer’ı önleyen ve tetikleyen sebepler

'Genel Sağlık' forumunda Peri tarafından 21 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

 1. Peri

  Peri Nokta & Peri Site Yetkilisi

  Katılım:
  29 Eki 2016
  Mesaj:
  10,139
  Alınan Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Kadın
  İşte Alzheimer’ı önleyen ve tetikleyen sebepler Bu alandaki linki görmek için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız.  Alzherimer'ı tetikleyen ve önleyen sebepleri sıralayan Prof. Dr. Türker Şahiner, erken yaşta sakin hayata geçmenin de bir tehdit bulunduğunu söylüyor.

  [​IMG]

  Çağımızın en korkulan hastalıklarından biri de Alzheimer. Yaş vasatisindeki yükselmenin Alzheimer’ın görülme oranının artmasına kapı araladığını belirten Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Kısmı'nden Prof. Dr. Türker Şahiner, ehemmiyetli ikazlarda bulunmuş oldu ve erken yaşta emekli olmayın çağrısı yapmış oldu.

  Alzheimer için yoğun riziko etmeni taşıyan grupları sıralayan Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Kısmı'nden Prof. Dr. Türker Şahiner, “Bu hastalığın risk etmenlerinden biri de yüksek gerilim ve diyabet. Bu hastalık grubundakilerin kesinlikle tertipli takipleri yapılması gerekiyor. Bir öteki çekince ise erken dönemde oldukça sakin hayata geçmek. Yoğun bir yaşamdan tamamiyle sakin bir hayata geçiş bu hastalığı tetikliyor. Üçüncüsü ise çöküntü. Depresyona karşı gereksinim duyulan tedbirleri almak gerekiyor. Kişinin ihtimaller içinde olduğunca depresyon emarelerini erken tanıması gerekiyor. Derhal peşinden bununla baş edebilecek gerek medikal, gerek tıbbi gerekse toplumsal önlemlerin kişiye aktarılması gerekiyor” dedi.

  GÖRÜLME SIKLIĞI YÜZDE 50’YE VARIYOR

  [​IMG]

  Alzheimer'ın yaygınlaşmasındaki temel sebebin vasati insan ömrünün uzaması bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Türker Şahiner, şunları söylemiş oldu:

  “Birinci sebep averaj insan ömrünün artıyor olması. Dolayısıyla ileri yaşlara eriştikçe Alzheimer'a daha oldukça rastlıyoruz. Fakat tek sebep bu değil. Artık günümüz dünyasında bilhassa toplumsal medyanın oldukça gelişmesi, akıllı telefonlar, bilgisayar ortamı, web yardımıyla o denli büyük bir informasyon bombardımanı içinde kalıyoruz ki beyin günlük unutkanlıklarla müdafa mekanizması geliştiriyor. Sadece unutkanlıklardan daha ehemmiyetlisi arka tasarıda yarattığı stres. Herhalde beyin için en büyük çekince bu. Bunlardan uzak duralım diye düşünmek oldukça doğru bir yaklaşım değil sadece günümüz yazışma ortamlarında aldığımız her bilgiyle oldukça büyük strese giriyorsak buna bir tedbir alma vakiti gelmiş anlama gelir. Alzheimer'ın tüm dünyada görülme sıklığı 65 yaş civarında yüzde 10’lardayken 85 yaş civarında yüzde 50’ye kadar varıyor. Başka bir deyişle nerede ise her iki kişiden birinde görülen bir hastalık. Vasati insan ömrü arttıkça da gündemde kalmaya devam ediyor.”

  ÇÖKÜNTÜYE DİKKAT!

  Alzheimer'ın ilk emaresinin unutkanlık değil çöküntü bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şahiner, “Hastalar unutkanlıklarını dahi fark etmeden uzun müddet depresif dönemler yaşıyorlar. Hemen sonra günlük unutkanlıklar ön tasarıya geçiyor ki bir çok kez ailelerin fark etmesiyle ortaya çıkıyor. Hemen sonra ise şahıs kendisi mevzusunda gerçekliklerin bilincinde olmuyor, en zor dönem bu süreç olarak tanımlanıyor” dedi.

  ALZHEİMER’IN NET REHABİLİTASYONU NE VAKİT BULUNACAK?

  [​IMG]

  Hastalığı daha durduracak bir rehabilitasyon metodu olmadığını sadece meydana getirilen araştırmaların ümit verici bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahiner, rehabilitasyon metotlarıyla ilgili şu detayları verdi:
  “Son zamanlarda Alzheimer'ın semptomlarını hafifletecek oldukça sayıda rehabilitasyon metodu var. Fakat hastalığı durduracak rehabilitasyonlar ile ilgili titiz araştırmalar yapılıyor. Inanırım onların neticesi alındıkça Alzheimer hastalığı tedavi edilebilir hastalıklar grubuna geçecek. Bunun için günümüzdeki en ehemmiyetli nokta erken tanı. Erken tanıda başlangıçta eleştiri ettiğim toplumsal medyayı elde eden web ortamı kim bilir bir avantaj sağlayacak. İnternette bizim de üstünde çalıştığımız kimi yazılımlar yardımıyla yakın gelecekte erken tanı mümkün olacak.”

  “SUDOKU TECRÜBELERİ YAPIYORUZ”

  [​IMG]

  İnternet üstünden bazı yazılım programlarıyla artık Alzheimer'ın erken tanısı ve ilerleme vaziyetinin denetim altında tutulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Şahiner, “Kişiler her gün evinde bulmaca, sudoku çözüyor. ‘Niçin web ortamında bu tarz şeyleri çözerken onların performanslarını izlemeyelim?’ diye düşündük. Bu suale cevap ararken bilgisayar mühendisleriyle görüştüğümüzde bu şekilde bir yazılımın ihtimaller içinde bulunduğunu gördük. Şimdi deneyim gruplarında aldığımız başarıya ulaşmış sonuçlar da bizlere umut veriyor. Kişiler hanede yaptıkları egzersiz yardımıyla unutkanlıkları ilerliyorsa haberdar olup hekimlerine müracaat etmeleri gerektiğine yönelik iletiler alıyorlar. Erken tanı oldukça ehemmiyetli zira kişinin depresif modunu rehabilitasyon etmek, hafızayla ilgili riziko etkenini azaltmak, gerilim ve şekerini düzenlemek hastalığın başlangıcını yüzlerce yıl öteleyebiliyor” diye konuştu.
  Alzheimer'dan korumak için çaba sarfetmek için yapılması gerekenler ile ilgili tekliflerde de bulunan Prof. Dr. Şahiner, konuşmasını şu şekilde noktaladı:

  “Ilk olarak ne olursa olsun fizyolojik egzersiz yapılmalı. Her gün averaj 1 saat yürümek gerekiyor. İkinci olarak her gün birkaç saat zihni egzersizler yapılmalı. Bir de ne olursa olsun zihne egzersiz yaptıracak bir şeylerle uğraşılmalı. Kitap okurken bu zihinsel egzersizler de yapılıyor bu yüzden bu alışkanlık ne olursa olsun kazanılmalı. Gerilim ve şeker ne olursa olsun denetim altında tutulmalı. Zati devletimizde en iyi meydana getirilen kontrollerden biri bu. Son olarak mutlu kalmayı muvaffak olmak oldukça ehemmiyetli. Sahiden elem ve stres, nörodejeneratif dediğimiz beyin tahrip edici hastalıkları oldukça hızlandırıyor. 21 Eylül 2017 Dünya Alzheimer Günü'nde gelecek için oldukça ümitliyiz. Yakın gelecekte 10- 15 yıl içinde rehabilitasyonu olacak bu hastalık için hepimiz bugünden önlemini almalı. Zira sadece bu sayede o bahtı yakalayabilirler.”
   

Bu Sayfayı Paylaş