İşte Referandum Günü Dikkat Etmeniz Gerekenler!

'Serbest Kürsü' forumunda Afti tarafından 15 Nis 2017 tarihinde açılan konu

1. Afti

Afti Active Member Forum Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Web Sitesi:
    İşte Referandum Günü Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Referandum günü nelere dikkat etmeliyiz?

16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek olan Anayasa Değişikliği Referandumu'nda karşılaşacağınız oy pusulasını ve geçerli/geçersiz oy durumlarını sizler için derledik! [​IMG]

Oy kullanmaya gittiğinizde sandık görevlisi size bir oy pusulası, zarf ve damga verecek. İlk etapta bunları kontrol edin; yırtık, üzerinde iz ve benzeri şeyler olan zarfların ve oy pusulalarının değiştirilmesini talep edin.
    Şimdi de herhangi bir sorun olmaması durumunda oy pusulasının nasıl kullanılacağına bakalım:

Öncelikle tercihinizi belirteceğiniz oy pusulası bu şekilde:

Geçerli oy pusulalarından bahsedelim. 'Hayır' veya 'Evet' oyunu doğru bir biçimde kullanmak için damgayı belirlenen alandaki herhangi bir yere basmak yeterli.

Damgayı yazıların üzerine bastığınızda da oyunuz geçerli sayılıyor tabii ki. Önceden de belirttiğimiz gibi sınırların içerisinde kalması yeterli.

Damgayı birden fazla kez basmak da serbest ancak taşırma ihtimalinden dolayı buna çok da gerek yok gibi.

Şimdi de oy pusulasının yanlış kullanımına ve geçersiz oy durumlarına göz atalım:

İki bölüme de damga basarsanız tabii ki oyunuz geçersiz sayılacak.

Damgayı ortaya bastığınızda da oyunuz yine geçersiz sayılacak.

Pusulanın üzerinde damgadan başka bir çizim, iz ve benzeri bir şey olursa oyunuz yine geçersiz sayılacak.

Sonuç olarak damgayı aşağıda belirttiğimiz yeşil veya kırmızı bölgelerin içerisine bastığınızda oyunuz geçerli sayılacak.

Bir de unutmadan; oy pusulasını zarfın içerisine katlayarak koyarsanız bastığınız damga diğer tarafa da geçebilir. Bu nedenle pusulayı içe doğru değil de dışa doğru katlamakta büyük fayda var.

Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Eki 2017

Bu Sayfayı Paylaş