Kalpteki Kor Parçası

'Dini Şiirler - Yazılar' forumunda CSmiLeFaCe tarafından 30 May 2017 tarihinde açılan konu

 1. CSmiLeFaCe

  CSmiLeFaCe Member Forum Üyesi

  Katılım:
  30 May 2017
  Mesaj:
  112
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  [​IMG]

  Kâinatın en güzel meyvesi olan insan, Allah’ın yarattığı en büyük mucizedir. Ham maddesi et,kemik ve kandan oluşan bu eşsiz varlığa sayısız duygu veren ve o duygularla doğruyu yanlışı ayırt etme özelliğini Allah kullarına lütfetmiştir. Bu duygulardan bir tanesi de öfkedir. Bu duyguyu yok etmek mümkün değildir. Esas olan da , öfkeyi yok etmek değil de onu doğru yöne kanalize etmektir.

  İnsanın hem bireysel hem toplumsal yaşantısında huzurlu olabilmesi için olumsuz duygularını kontrol etmesi ve bunlarla baş edebilmesi gerekir. İnsan hayatını sürdürebilmesi ve onu dış tehlikelerden koruyabilmesi için fıtratına koyulan bir duygudur. Bu duygu tüm canlılarda var olan tabii bir heyecandır. Bu duygumuzu dünyevi endişe için değil, uhrevi endişe için kullanırsak,yerini bulmuş olur.

  Dünyaya aşırı düşkünlük, şan şöhret, makam mevki, zenginlik, hırs gibi duyguları firenlenmedikçe öfke çoğalır. Kişinin kendisine verilen nimete kanaat etmek ve sabır göstermesi,dünyanın malına mülküne kendini kaptırmadan, onun bir emanet olduğunu düşünmesi ise bu öfkeyi kontrol eder.

  Vatanımıza zarar vermek isteyen kişilere karşı öfke elzemdir. Yoksa vatanı, milleti, hukuku, doğruyu iyi savunmak mümkün olmaz . Sahabenin hayatına baktığımızda; onlar savaşa gittiklerinde düşmana karşı acımasız ,fakat kendi aralarında birer melek gibi idiler. ” Bediüzzaman Hazretlerine göre, öfkenin üç mertebesi vardır. İfrat, tefrik, ve vasat mertebeleridir. İleri derecede saldırganlık, maddi ve manevi hiç bir şeyden korkmayıp yakıp yıkmak, her tarafı kırıp dökmek, öfkeyle kalkıp zararla oturma halidir.
  Bütün istibdatlar, tahakkümler, baskılar, şiddetler, zulümler, haksızlıklar, kavgalar, cinayetler bu sebeplerden çıkıyor. Bu sebeplerden dolayı, öfkeyi kullanmak helâl değildir yasaklanmıştır. Dinimiz bize İfrat ve tefritten uzaklaştırıyor. Öfkenin vasat halini yaşamamızı emrediyor. “

  “ O takva sahipleri bollukta ve darlıkta verenler, öfkesini tutanlar ve insanların kusurlarını af edenlerdir. Allah iyilik edenleri sever. ( Ali İmran süresi 134 )
  Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyorlar; “Öfke kalpte bir kor parçası gibidir. Sizden biri öfkelendiğinde; ayakta ise otursun, oturuyorsa uzansın, uzanmış ise vücudunu toprağa değdirsin. Eûzü Billah yani ( Allah’a sığınırım) derseniz öfkeniz geçer. Öfke şeytandandır. Şeytan ise ateşten yaratılmıştır. Su ateşi söndürür. Öfkelendiğinizde zaman abdest alınız. Öfkenin ve ağız kavgasının ilacı iki rekat namazdır. “ ( Riyazu’s salihin)
  Ey Kâinatın yegane Rabb’i olan Allah’ım verdiğin tüm latifelerimizi senin yolunda kullanabilmeyi bizlere nasip et. Uyanık mü’minlerin sınıfına dahil et. Bizleri göz açıp kapayıncaya kadar nefsimizle baş başa bırakma. Razı olmadan ruhlarımızı bedenlerimizden alma. Amin

  Emanetin sahibine emanetsiniz.

  Altun ÖZMEŞE
   

Bu Sayfayı Paylaş