Kutlu Doğum Haftası ne zaman kutlanacak? Kutlul Doğum Haftası nedir?

'İslam Dünyası' forumunda Peri tarafından 21 Eyl 2017 tarihinde açılan konu

 1. Peri

  Peri Nokta & Peri Site Yetkilisi

  Katılım:
  29 Eki 2016
  Mesaj:
  10,139
  Alınan Beğeniler:
  66
  Ödül Puanları:
  48
  Cinsiyet:
  Kadın
  Kutlu Doğum Haftası ne zaman kutlanacak? Kutlu Doğum Haftası nedir?
  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Kutsal Doğum Haftası'yla ilgili izahta bulunmuş oldu. Bu seneye kadar miladi takvime nazaran durağan(durgun) bir günde değişik etkinlikliklerle hatıralan Kutsal Doğum Haftası'nın zamanı değişti. Peki Kutsal Doğum Haftası ne vakit kutlanacak? Gene gündeme gelen Kutsal Doğum Haftası nedir?


  [​IMG]  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kutsal doğum haftası etkinliklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Meydana getirilen izaha nazaran Kutlu Doğum Haftasının zamanı ve isimi değişecek. Kutlu Doğum Haftası 1994 seneninden beri miladi takvime nazaran kutlanıyordu şimdi ise hicri takvime nazaran kutlanacak... Peki yeni farklıkla Kutlu Doğum Haftası ne vakit kutlanacak?
  Kutlu Doğum Haftası bu yıl 29 Kasım haftasında kutlanacak. Tarih Mevlid Kandili'ne nazaran belirlenecek.
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Yeryüzünü teşrifleriyle insanlığın istikbalini aydınlatan, hicretiyle uygarlık kuran Hz. Peygamberin (SAV) doğum günü Mevlid-i Nebi (12 Rebiulevvel), hicretle başlamış olan uygarlık inşasını daha iyi idrak etmek yerine yedi gün süresince yurt içinde ve ülke haricinde ehemmiyetli etkinlikler ve bilhassa gençlerimize yönelik programlarla ihya edilecektir" diye konuştu.
  Kutlu Doğum Haftası nedir?

  Bu tarihin de miladi takvime nazaran sabitlenerek yalnızca Türkiye 'de, bir kesim tarafınca Muhammed peygamberin doğum gününün kutlandığı ve her yıl değişik gündem ile Muhammed peygamberin anlatılmasının amaçlandığı bir etkinlik haftasıdır.
  Kutsal Doğum Haftası etkinlikleri 1989′da başladı ve hicri takvime (Hicret vakası le başlamış olan ay takvimi) nazaran, Mevlit Kandili’nin peş peşe düzen etti. Sadece 1994 seneninden itibaren, öteki dini günlerin aksine miladi takvime nazaran kutlanmaya başladı. AKP iktidarı ile birlikte devlet müesseselerinin gösterilen genelgeler ile iştirakı sağlanarak ülke çapında daha geniş çaplı organizasyonlar düzen etmeye başlandı. Dünyada İslam Peygamberi Muhammed’in doğumu için bu zamanı kabul eden ve bu şekilde kutlayan Türkiye’den başka bir ülke yoktur.
  Kuran'da Kadir Gecesi haricinde işaret edilen ehemmiyetli bir gece bulunmamaktadır. Kadir Gecesi haricinde kutlu geceler denilen kutlamalar, Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'in Muhammed peygamberin doğum günü kutlaması için başlatmış olduğu Mevlit Kandili örneğinde olduğu benzer biçimde Muhammed bin Abdullah'ın ölümünden seneler sonrasında ortaya çıkmış ve Osmanlı Devleti padişahları tarafınca başlatılan ananeselleşmiş uygulamalardır.
  Bu çerçevede Emeviler ve Abbasiler dönemlerinde de devlet eliyle ilk başta ananesel bir halde oluşturulan ve sonrasında İslam dini yaşamının bir parçası haline gelen başka uygulamalar olduğu bilinmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş