Yaşlanmayı Tersine Çevirmek: Dünya 12 Milyar Dolarlık Türk Girişimi Samumed’i Konuşuy

'Serbest Kürsü' forumunda Afti tarafından 15 Nis 2017 tarihinde açılan konu

 1. Afti

  Afti Active Member Forum Üyesi

  Katılım:
  1 Şub 2017
  Mesaj:
  5,339
  Alınan Beğeniler:
  7
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Amasya
  Web Sitesi:
  Yaşlanmayı Tersine Çevirmek: Dünya 12 Milyar Dolarlık Türk Girişimi Samumed’i Konuşuyor!  ABD'de üç Türk tarafından kurulan biyoteknoloji girişimi Samumed, 300 milyon dolarlık yatırım alarak şirket değerini 12 milyar dolara yükseltti ve yeniden dikkatleri üstüne çekti. Bu başarı öyküsünü birlikte okuyalım!

  Forbes'un 2016 yılı raporunda, dünyanın en büyük 100 şirketi içinde tam 6 tane ilaç devi bulunuyordu.


  [​IMG]

  Dünya ilaç pazarı geçtiğimiz yıl yaklaşık 1,1 trilyon dolar değere ulaştı. Türkiye ise bu pazarda dünya ülkeleri arasında 16. sırada yer aldı.
  Biyoteknoloji ise, günümüzün sağlığa doğrudan katkıda bulunmayı hedefleyen en popüler konularından biri.


  [​IMG]

  Biyoteknoloji kısaca, canlı hücrelerinin fonksiyonlarını anlamak ve değiştirmek amacıyla yapılan işlemler, modern teknoloji ile doğa bilimlerinin entegre olmasıdır.
  Ve Amerika’da iş yapan bir kısım Türk bilim insanları, birçok şeyi değiştirmek üzere.


  Kendisinin kurduğu Samumed isimli girişim, her ne kadar Türkiye’de pek tanınmasa da tüm dünyada adından fazlasıyla söz ettiriyor.


  [​IMG]

  Lise arkadaşı üç Türk’ün kurduğu San Diego merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan Samumed'in araştırmaları, çeşitli hastalıklar ve yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kellik, kırışıklık, eklem rahatsızlıkları gibi sorunlar üzerine yoğunlaşıyor.
  Tohumları yedi yıl önce atılan bu girişim her ne kadar kulağa inanılmaz da gelse, "yaşlanmayı tersine çevirmeyi" amaçlıyor.


  [​IMG]

  Yani insanoğlunun “yaşlanmama” hayalini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor.
  Kibar’ın ortakları ise; finans işlerinden sorumlu olan Cevdet Şamikoğlu ve şirketin kamu sağlığından sorumlu yöneticisi olan Yusuf Yazıcı.
  Çalışmalarında WNT kullanan girişim, 2017 sonuna kadar 10 farklı hastalık alanında ilaç üretmeyi planlıyor.


  [​IMG]

  WNT nedir derseniz; bir kök hücrenin hangi organa dönüşeceğini kontrol eden yapının temel taşını teşkil eden protein. Bu proteindeki azalma yaşlanmaya, bozulma ise tahmin edebileceğiniz gibi, kanser gibi hastalıklara yol açıyor.
  WNT doğru biçimde kullanıldığında jeneratif (üretici), hatta rejeneratif (geri alıcı / düzeltici) etki yapabilen özelliğe sahip bir protein.


  [​IMG]

  Hücreler arasında sinyal taşıyıcı özelliği bulunan WNT proteinini aktive eden teknolojiyi kolon kanseri, dejeneratif disk hastalığı, tendinopati gibi hastalıkların tedavisinde, ve kırışıklıklar gibi yaşlanmaya bağlı estetik sorunlarda kullanmak mümkün. Her ne kadar henüz testler tam tamamlanmamışsa da, Samumed de işte bununla uğraşıyor.
  Şirket son olarak, geçen hafta aldığı tam 300 milyon dolarlık yeni yatırımla tekrardan gündeme geldi.


  [​IMG]

  Böylelikle değerini, tahmin edilen 12 milyar dolarlık değere yükseltmiş oldu. Yatırımcılardan birine göre, sadece eklem iltihabı ilacı bile şirketin bugünkü değerlemeyi alması için yeterli. Kendisi de bu dertten muzdarip olan yatırımcı, “1 milimetre kıkırdak üretebilen biri, Apple’dan daha büyük olur.” diye konuşmuş.
  * Soldan sağa: Osman Kibar, Cevdet Şamikoğlu, Yusuf Yazıcı
  Osman Kibar ise bu değerlenme ve şirketin aldığı yol konusunda mütevazi olabilmeye devam ediyor.


  [​IMG]


  [​IMG]  Geçen yıl Forbes’a kapak yüzü olan, ardından ülkenin en zenginleri listesinde kendine yer bulan, bu yıl Ocak ayında Business Insider’a konuşan CEO Osman Kibar, insanların Samumed hakkında düşüncesinin “gerçek olamayacak kadar iyi” olduğunu söylemiş.
  Özetle Samumed'in ulaştığı değer ve aldığı yatırımlar çok büyük bir potansiyeli işaret etmekte.


  [​IMG]

  Eğer bu girişim hedefine ulaşırsa, dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline gelmesi kaçınılmaz.
  Samumed'e ve arkasındaki üç başarılı Türk isme çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyoruz [​IMG][​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Eki 2017

Bu Sayfayı Paylaş